а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испребрза

испребрзаат
Вид збор: Глагол, свршен
Многу избрза.
Англиски: rush
Примери:
Испребрза и го расипа изненадувањето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи