а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испраќач

мн. испраќачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што испраќа нешто или некого.
Англиски: sender
Примери:
Името на испраќачот беше нечитливо.
На станицата имаше повеќе испраќачи отколку патници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи