а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испраши

испрашат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Hаправи нешто да биде прашливо.
Англиски: dust Албански: pluhëroj
Примери:
Кога доаѓаше ги испраши новите чевли.
2. (се испраши) Се покрие со прав.
Англиски: dust Албански: bëhet me pluhur
Примери:
Книгите се испрашиле.
3. Со копање отстрани непотребни, штетни растенија околу некоја земјоделска култура или околу цвеќе.
Англиски: weed Албански: prashit, pastroj nga barërat
Примери:
Го испраши кромидот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи