а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испраша

испрашаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26520
1. Постави некому повеќе прашања за сѐ што сака да дознае, се распраша.
Англиски: inquire Албански: pyes
Примери:
Го испрашаа за сите дома, како се и што прават.
2. Праша повеќемина.
Англиски: interview Албански: intervjuoj
Примери:
Ги испраша сите дојденци за него.
3. Подложи некого на проверка на знаењата, изведе испит.
Англиски: quiz Албански: provim, kuiz
Примери:
Професорот ги испраша студентите за два и пол часа.
Изведенки
1. испрашува несв.
испрашуваат
2. испрашување ср.
мн. испрашувања
глаг. им.
Пример: Испрашувањата на странките траеше два часа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК