а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испратнина

мн. испратнини
Вид збор: Именка, женски род
Исплатен износ при отпуштање од работа, пензионирање, напуштање државна служба, итн.
Англиски: severance pay
Употреба: Економија
Примери:
Притоа не ги есапиме испратнините за кои се избориле синдикатите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи