а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испраси

испрасат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Донесе на свет прасиња.
Албански: pjell derra
Примери:
Свињата испраси пет прасиња.
2. (се испраси) се опраси
Албански: pjell derra
Примери:
Свињата се испраси пред некој ден.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи