а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испразни

испразнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3898
1. Направи нешто да биде празно, извади сѐ од некаде, истури сѐ до крај.
Англиски: empty Албански: zbraz
Примери:
Го испразни шишето.
2. Ослободи просторија (од луѓе, од мебел).
Англиски: clear Албански: liroj
Примери:
Ја испразни собата.
3. Потроши енергија, полнење.
Англиски: discharge Албански: rehabilitoj
Примери:
Си го испразнил акумулаторот.
4. (се испразни) Се ослободи.
Англиски: free Албански: liroj
Примери:
Салата брзо се испразни.
5. (се испразни) Се потроши.
Англиски: discharge Албански: harxhoj
Примери:
Се испразниле батериите.
Изведенки
1. испразнува несв.
испразнуваат
2. испразнување ср.
глаг. им.