а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исправка

мн. исправки
Вид збор: Именка, женски род
1. Белешка со која се исправа некоја подробност во објавен текст.
Англиски: correction Албански: përmirësoj
Примери:
Исправките ќе ги објавиме на крајот на изданието.
2. Поправка на грешка во текст, корекција.
Англиски: correction Албански: korigjoj, përmirësoj
Примери:
Текстот има многу исправки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи