а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исправа

мн. исправи
Вид збор: Именка, женски род
Документ во кој се внесени определени податоци.
Англиски: document
Употреба: Административен термин
Примери:
Лични исправи.
Патни исправи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи