а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испошти

испоштат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со поштење исчисти.
Албански: fal gabimin
Примери:
Го испошти набрзина.
2. (се испошти) Се исчисти со поштење.
Албански: fal gabimin
Примери:
Се испоштија еден со друг.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи