а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испошари

испошарат
Вид збор: Глагол, свршен
Ишари многу или ишари голема површина, секаде.
Примери:
Децата го испошараа ѕидот со креди во боја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи