а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испочитува

испочитуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Следи или се однесува според правило; почитува рок, одлука.
Англиски: obey
Примери:
Толку ли беше страшно за власта да го испочитува штрајкот на лозарите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи