а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испоцрка

испоцркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38261
Исцрка во голем број, сите.
Англиски: perish, die
Употреба: Разговорно
Примери:
Испоцркавме за вода.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК