а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испофати

испофатат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Фати во голем број, сите.
Англиски: catch Албански: kap, zë
Примери:
Е, вие ги испофаќавте сите риби, ништо не оставивте за другите! Полицијата ги испофати крадците.
2. Пребирајќи пофати многу нешта, сите.
Англиски: catch Албански: prek, kap
Примери:
За да земе еден леб, ги испофати сите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи