а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испоумре

испоумрат
Вид збор: Глагол, свршен
За повеќемина - умре во кус временски период.
Англиски: die
Примери:
Испоумреа многу луѓе оваа зима.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи