а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испоубие

испоубијат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Убие повеќемина, сите.
Англиски: kill Албански: vras
Примери:
Ги испоубија заробените војници.
2. (се испоубие) (само во мн.) Се убие еден со друг, меѓу себе.
Албански: vriten
Примери:
Ќе се испоубиеја меѓу себе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи