а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испотурчи

испотурчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Потурчи многумина, сите.
Албански: turqizoj
Употреба: Историја
Примери:
Го испотурчија целото село.
2. (се испотурчи)
Албански: turqizohem
Примери:
Многумина се испотурчија без многу размислување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи