а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испотресе

испотресат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Потресе многу, целосно.
Англиски: shake thoroughly Албански: shkund, trondit
Примери:
Го испотресе противникот.
2. (се испотресе) се потресе, се уплаши
Англиски: shake thoroughly Албански: frigohem, tronditem
Примери:
Го испотресе девојчето.
Изведенки
испотресува несв.
испотресуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи