а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испотпише

испотпишат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Потпише, стави потпис на повеќе документи.
Англиски: put signature Албански: nënshkruaj, firmos
Примери:
Испотпиша се што му донесоа и излезе.
2. (се испотпише)
Англиски: sign Албански: nënshkruaj, firmos
Примери:
Се испотпиша на копиите од документот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи