а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испоти

испотат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да се облее со пот.
Англиски: sweat Албански: djersoj
Примери:
Работата нѐ испоти.
2. (се испоти) Се облее со пот.
Англиски: perspire Албански: djersitem
Примери:
Се испоти трчајќи.
Изведенки
1. испотува несв.
(се) испотуваат
2. испотување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи