а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испотепа

испотепаат; испотепал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16348
1. Натепа повеќемина, сите.
Англиски: beat up Албански: rrah
Примери:
Беше лут и сите ги испотепа.
2. Натепа во голема мера, премногу.
Англиски: beat up Албански: rrah
Примери:
Го испотепале вчера кога се враќал дома.
3. Истепа, убие во голем број, сите.
Англиски: kill Албански: vras
Примери:
Разбојници ги пресретнале и ги испотепале.
4. (се испотепа) Се истепа многу еден со друг, меѓу себе.
Англиски: fight Албански: përleshem
Примери:
Се испотепаа меѓу себе околу имотот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК