а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испострела

испострелаат
Вид збор: Глагол, свршен
Стрела во голем број, сите.
Англиски: shoot
Примери:
Ги испострелав со поглед.
Ги испострелаа заробените.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи