а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испостен

испостениот
Вид збор: Придавка
1. Што е ослабен од долго постење, од слаба исхрана.
Англиски: exhausted
Примери:
испостен организам
2. За почва - што станала неплодна по долго обработување.
Англиски: infertile
Употреба: Земјоделство
Примери:
испостена нива
FlexiMac
 менување на македонски глаголи