а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испосошие

испосошијат
Вид збор: Глагол, свршен
Сошие повеќе нешта, сѐ.
Англиски: sew
Примери:
За два дена испосоши сѐ што му беше потребно за патувањето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи