а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испособере

испособерат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Собере во голема мера, собере сè.
Англиски: pick up Албански: mbledh të gjitha
Примери:
Испособравме различни видови печурки.
2. (се испособере) Се насобере во голем број.
Англиски: collect Албански: mbledh, grumbulloj
Примери:
Се испособраа сите и тргнаа на печалба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи