а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испоскубе

испоскубат; испоскуби, испоскубете; испоскубав, испоскубаа; испоскубал; испоскубан; (ќе) испоскубев, (ќе) испоскубеа; (ќе) испоскубел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Искубе во голема мера.
Англиски: pluck Албански: shkul
Примери:
Ја испоскуба сестричката за плетенките.
2. (се испоскубе)
Англиски: tear Албански: shkul
Примери:
Се фатија за косите и се испокубаа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК