а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испосипе

испосипат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исипе големо количество, посипе на голема површина.
Англиски: spill Албански: derdh
Примери:
Го испосипа брашното по целата кујна.
2. (се испосипе) Се исипе со нешто.
Англиски: mess up Албански: derdh, njollos
Примери:
Се испосипа со млеко.
3. (се испосипе) Добие сипаница во изразена мера.
Англиски: get measles Албански: merr fruthin
Употреба: Медицина
Примери:
Се испосипа со големи сипаници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи