а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испосече

испосечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исече во голема мера или на повеќеместа.
Англиски: snip Албански: pres
Примери:
Го испосече платното и го фрли.
2. (се испосече) Се пресече многу.
Англиски: cut Албански: pritem, pres
Примери:
Се испосече додека ги лупеше компирите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи