а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испосее

испосеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. изнасее
Англиски: sow Албански: mbjell
Примери:
Ја испосеа нивата.
2. Целосно посее семе.
Англиски: sow Албански: mbjell
FlexiMac
 менување на македонски глаголи