а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испоседне

испоседнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи место да седнат повеќемина.
Албански: ul
Примери:
Ги испоседна гостите околу масата.
2. Седне - за повеќемина, сите.
Англиски: sit down Албански: ulem
Примери:
Испоседнаа на тревата.
Изведенки
испоседнува несв.
испоседнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи