а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испосакати

испосакатат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Осакати некого во голема мера, осакати многумина.
Англиски: injure Албански: sakatoj, dëmtoj
Примери:
Оваа машина испосакатила повеќе невнимателни работници.
2. (се испосакати) Стане сакат.
Англиски: disable Албански: sakatos, gjymtoj
Примери:
Внимателно работи да не се испосакатиш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи