а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испорипа

испорипаат
Вид збор: Глагол, свршен
(обично во мн.) изнарипа
Англиски: jump
Примери:
На знакот сите испорипаа во водата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК