а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испорец

мн. испорци
Вид збор: Именка, машки род
Јагне што умира веднаш по ојагнувањето.
Употреба: Земјоделство
Изведенки
испорче ср.
мн. испорчиња
хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи