а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испореди

испоредат
Вид збор: Глагол, свршен
1. испонареди
Англиски: arrange Албански: radhitem
Примери:
Ги испореди книгите на полицата.
2. (се испореди, само во мн.) Повеќемина застанат во редица.
Албански: radhitem, reshtohem
Примери:
Се испоредија сите и чекаа да дојде тој.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи