а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испорача

испорачаат
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши испорака, достави нешто.
Англиски: deliver
Примери:
Поштарот ги испорача сите писма.
Изведенки
1. испорачува св.
испорачуваат
2. испорачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи