а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испорака

мн. испораки
Вид збор: Именка, женски род
Доставување, предавање на нешто купено или нарачано.
Англиски: delivery Албански: dërgesë
Употреба: Економија
Примери:
Испораката ја вршиме за два часа.
Изведенки
испорачка ж.
мн. испорачки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи