а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испоразрани

испоразранат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разрани некого во голема мера.
Англиски: wound Албански: plagos, lëndoj, vran
Примери:
Чевлите му ги испоразранија стапалата.
2. (се испоразрани) Се разрани многу.
Албански: plagos, vran, lëndon
Примери:
Сиот се испоразрани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи