а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испоникне

испоникнат
Вид збор: Глагол, свршен
Никне во голем број, премногу.
Англиски: grow
Примери:
По дождот испоникнаа печурки.
Испоникнаа цвеќиња во дворот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи