а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испоначичка

испоначичкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Начичка, насобере многу нешта на тесен простор, во несоодветно нешто.
Англиски: stuff Албански: grumbulloj, tuboj
Употреба: Разговорно
Примери:
Ја испоначичка облеката во куферот.
2. (се испоначичка) Се насобере, се натиска.
Англиски: jam Албански: mbledh
Примери:
Се испоначичкавме сите во собата.