а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испомрзне

испомрзнат; испомрзни, испомрзнете; испомрзнав, испомрзнаа; испомрзнал; испомрзнат; (ќе) испомрзнев, (ќе) испомрзнеа; (ќе) испомрзнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48874
Измрзне во голема мера.
Англиски: freeze
Примери:
Тој дојде испомрзнат.
Оваа пролет кајсиите испомрзнаа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК