а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испомош

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32022
додатна помош
Англиски: help
Примери:
Според најавите на надлежните, како испомош на нуркачите ќе им се придружат и волонтери.
Отворени се две дополнителни амбуланти за преглед, каде што ординираат пулмолози кои беа побарани за испомош од Комисијата за пандемски грип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК