а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испомине

испоминат; испомини, испоминете; испоминав, испоминаа; испоминал; испоминат; (ќе) испоминев, (ќе) испоминеа; (ќе) испоминел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Помине големо растојание.
Англиски: pass Албански: kaloj
Примери:
Од утрово до сега долг пат испоминав.
2. Помине преку големи проблеми.
Англиски: overcome Албански: kaloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не знаеш што се испоминал тој изминативе години.