а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испомажи

испомажат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Омажи повеќе девојки (ќерки).
Англиски: marry Албански: martoj
Примери:
Соседите ги испомажија ќерките.
2. (се испомажи, само во мн.) Се омажија повеќе девојки од определена средина.
Албански: martoj
Примери:
Сите мои другарки се испомажија минатата година.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК