а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исполнувач

мн. исполнувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38618
1. Тој што исполнува нешто.
Албански: plëtësues, realizues
Примери:
Исполнувач на желби.
2. Тој што изведува нешто на сцена.
Англиски: performer Албански: interpretues
Употреба: Сцена
Примери:
Квалитетот на настапот зависи од исполнувачот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК