а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исполегне

исполегнат
Вид збор: Глагол, свршен
(обично во мн.) изналегне
Примери:
Сите исполегнаа да спијат, само уште нејзиниот прозорец беше осветлен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи