а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исполае

исполаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За куче - лае многу по некого.
Албански: leh
Примери:
Кучињата не исполајаа.
2. Зборува многу, зборува нешто што не треба.
Албански: leh, flet shumë
Употреба: Груб збор , Разговорно
Примери:
Одвај чекаше да го исполае наоколу тоа што го слушна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи