а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испокине

испокинат
Вид збор: Глагол, свршен
Искине во голема мера или многу нешта.
Англиски: tear
Примери:
Ја испокина вреќата.
Ги испокина чевлите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи