а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испоздрави

испоздрават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прати, пренесе многу поздрави до некого или до повеќемина.
Англиски: greet Албански: përshëndet
2. (се испоздрави) Срдечно се поздрави со некого.
Англиски: greet Албански: përshëndet
Примери:
Се испоздравив со старите пријатели.
3. (се испоздрави) Се поздрави со повеќемина.
Англиски: greet Албански: përshëndet
Примери:
Се испоздравивме со сите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи