а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испозатвори

испозатворат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Затвори повеќе нешта.
Англиски: lock Албански: mbyll, mshel
Примери:
Ги испозатвори сите прозорци и врати
2. Уапси повеќемина.
Англиски: arrest Албански: mbyll, burgos
Примери:
Ги испозатворија сите што учествуваа во инцидентот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи