а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испозаспие

испозаспијат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да заспијат повеќемина.
Англиски: put asleep Албански: zë gjumi, flej
Примери:
Мајката ги испозаспа децата.
2. Повеќемина заспијат истовремено.
Англиски: sleep Албански: zë gjumi, flej
Примери:
Чекаа да испозаспијат сите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи